Araba Kiralarken Nelere Dikkat Etmeli?

Araba Kiralarken Nelere Dikkat Etmeli?

Özellikle pandemiden sonra araç kiralama işine olan ilgi artmış durumda. İnsanlar otobüs veya uçak gibi araçlar yerine artı kendi özel araçları ile seyahat etmek istiyorlar. Fakat herkesin bir otomobil alacak kadar bütçesi olmadığı veya düzenli olarak araç kullanması gerekmediği için araç almak pahalıya gelebiliyor. Bu noktada yardımımıza araç kiralama şirketleri koşuyor. Peki araç kiralarken nelere dikkat etmeli? Araç kiralarken bir sorun yaşamamak için neler yapmalıyız?


Araç Kiralarken Dikkat Edilecekler

Gideceğiniz bir tatil, çıkacağınız bir iş seyahati veya arkadaşlarınızla geçireceğiniz bir gün için otomobil ihtiyacınız doğabilir. Burada tabii ki asıl olarak tatilinize, işinize veya geçireceğiniz zamana odaklamak istersiniz. Kiraladığınız bir otomobilde çıkacak sorun veya kiralama sürecinde yaşayacağınız bir problem pek de isteyeceğiniz bir durum olmayacaktır. Bu gibi durumlar ile karşılaşmamak için araç kiralarken nelere dikkat edilmeli?

1-      Kasko ve sigorta

Mutlaka aldığınız aracın kaskosu ve sigortası bulunmalıdır. Zaten araçlarda sigorta bulunması zorunludur. Fakat aldığınız aracın kaskosunun da olması önemli bir noktadır. Günümüzde araç fiyatları çok yüksek seviyelerdedir. Orta seviye bir araç bile 1 milyon gibi rakamlara satılmaktadır. Bu noktada olası bir kaza durumuna karşı mutlaka kaskosu bulunmalıdır.

Kasko konusunda dikkat etmeniz gereken bir unsur ise muafiyet oranıdır. Muafiyet oranı bir kaza sırasında sizin sorumlu olduğunuz kısmı bildiren orandır. Örneğin bedeli 100.000 TL olan bir araçta %10 muafiyet varsa bu aracın 10 bin TL’ye kadar olan masraflarını siz ödersiniz. Bu nedenle muafiyetin % kaç olduğunu mutlaka araç alırken sorun, düşük bir oran olmasına dikkat edin.

2-      Kilometre Limiti

Kiralık araçlarda en çok yaşanan problemlerin başında kilometre sorunu gelmektedir. Firmalar aracı teslim etmeye geldiğinizde araçla belirlenen kilometreden daha fazla yaptığınızı bu nedenle ekstra ücret ödemeniz gerektiğini söyleyebilir. Bu gibi bir durum ile karşılaşmamak için imzaladığınız sözleşmede herhangi bir kilometre sınırı var mı bakın. Özellikle uzun yola çıkacaksanız sınırsız kilometre imkânı sunan firmalar öncelikli tercihiniz olsun.

3-      Çek ve Senet Durumları

Bazı firmalar yapacağınız kazalara veya araçta bırakacağınız zararlara karşılık sizden çek veya senet imzalamanızı isteyebilir. Bunun yanında önden bir depozito almak da isteyebilir. Otomobil kiralarken asla böyle şeylere imza atmamalı veya bir depozito vermemelisiniz. Alacağınız aracın zaten kaskosu olmalı ve olası bir durumda kasko ile muhatap olmalısınız. Size çek veya senet imzalatmaya çalışan firmalardan olabildiğince uzak durmanız faydanıza olacaktır.

4-      Aracın Bakımları

Aracın bakımlarının tam olarak yapılmaması sorun yaşama ihtimalinizi artıran durumlardan birisidir. Bu gibi bir durum ile karşılaşmamak ve sorun yaşama ihtimalinizi en aza indirmek için mutlaka bakımları düzgün yapılan bir araç kiralayın. Bakımlarının tam olup olmadığını anlamak için cam suyunda antifiriz var mı? Aracın bakım belgeleri bulunuyor mu gibi noktalara bakabilirsiniz. Bunun yanında kış zamanında kiralıyorsanız üstünde mutlaka kışlık lastik olmasına dikkat edin.

5-      Fiyat

Tabii ki dikkat etmeniz gereken noktaların başında fiyat gelmektedir. Kiraladığınız araç piyasa fiyatından yüksek olmamalıdır. İhtiyacınız olmayacak ek hizmetler satarak veya sizin istediğiniz sınıfın üstünde bir araç vererek ekstra para almaya çalışan firmalardan uzak durmanız gerekmektedir. İhtiyacınızı baştan belirleyip bu ihtiyaçlarınıza göre firmalara gitmek bu noktada size fayda sağlayacaktır. Hangi genişlikte hangi sınıfta bir araç istediğinizi direk olarak belirtmeniz fiyatın da belli bir çerçeve içerisinde kalmasını sağlayacaktır.

6-      Müşteri Desteği

Olası bir kaza durumunda ikame araç verilip verilmediği, aklınıza takılan soruları her an sorup soramadığınız önemlidir. Gerek araç kiralama öncesinde gerekse de araç kiralama sonrasında 7/24 destek hizmeti sunulmalıdır. Yaşadığınız problemlere hızlı bir şekilde çözüm üretilmelidir.


Araç Kiralamada Mat Car Rental

Tüm bu noktalara dikkat etmeniz gerekmektedir. Fakat kısa bir tatilde veya acilen gitmeniz gereken bir iş seyahatinde tüm bu noktaları düşünecek vaktiniz olmayabilir. Veya bunlarla uğraşmayıp o an sadece bir aracın koltuğuna binip gitmek isteyebilirsiniz. Bu noktada Mat Car Rental firmamız tüm ihtiyaçlarınızı göz önünde bulundurur ve size en iyi hizmeti sunar. Tüm bu durumları sizin yerinize düşünür ve hiçbir problem yaşamamanız için elinden gelenin fazlasını yapar.


Kiralama Koşulları Kiralama Sözleşmesi İptal ve İade Politikası KVKK Aydınlatma Metni Acente Giriş
WhatsApp Viber call